Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
CichyBob
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2014 18:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: CichyBob »

Witam!
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nie mam zbytniego doświadczenia w obsłudze LabVIEW i proszę o wyrozumiałość. Tworzę aplikację do odczytu pomiarów z mierników Lumel ND10 oraz ND20. Chciałbym aby aplikacja ta mogła odczytywać kilka danych w jednym momencie. Wyczytałem że mierniki te pracują w trybie Modbus, jednakże jest to dla mnie zagadnienie zupełnie obce próbuję wykorzystać bloczki VISA do stworzenia tej aplikacji. Zastanawiam się jednak czy to co stworzyłem do tej pory, ma w ogóle prawo działać, czy też jest to jakaś zupełna abstrakcja. Niestety na obecną chwilę nie mam możliwości przetestowania tego co zrobiłem i proszę o poradę.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2014 14:41 przez CichyBob, łącznie zmieniany 1 raz.
darekc
Posty: 77
Rejestracja: 29 mar 2007 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: darekc »

CichyBob
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2014 18:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: CichyBob »

Ok, dziękuję za link. Poczytałem trochę i doszedłem do czegoś takiego (nie wiem czy słusznie), aplikację programuję jako master, wysyła do urządzenia kilka rejestrów na raz, wygląda to mniej więcej tak:
Obrazek
Umieściłem bloczek read coils, ale nie wiem jak wyświetlić dane wysyłane z miernika :-?
darekc
Posty: 77
Rejestracja: 29 mar 2007 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: darekc »

Jakie dane chcesz odczytywać z miernika?
CichyBob
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2014 18:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: CichyBob »

W zasadzie nie mam konkretnego ograniczenia co do tego, ale załóżmy że będzie to prąd, napięcie i moc czynna z każdej z trzech faz, adresy rejestrów 32-bit dla tych wskazań to: 7500, 7501, 7502, dla L2 - 7507, 7508, 7509, dla L3 7514, 7514 i 7516. Jak rozumiem muszę ustawić te adresy przy Write Multiple Registers, następnie przy read Coils wartość quantity ustawiam na 9 (na screenie akurat wynosi 4)i dalej kompletnie nie wiem co zrobić. Czy do tej pory dobrze rozumuje czy popełniam gdzieś błąd?
santa
Posty: 2
Rejestracja: 27 lis 2012 22:43
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: santa »

Jakie funkcje protokołu modbus posiada twój miernik? Zalacz note katalogowa to pomogę.
CichyBob
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2014 18:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: CichyBob »

Proszę: http://www.lumel.com.pl/download/Z2Z4L2 ... 3.2011.pdf
interfejs RS-485 opisany jest na stronie 18
darekc
Posty: 77
Rejestracja: 29 mar 2007 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: darekc »

Musisz do miernika wysłać polecenie Read Holding Registers, daj na razie: adres 7500, liczba rejestrów 1. Podaj wynik próby.
CichyBob
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2014 18:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: CichyBob »

ok, dziękuję postaram się jak najszybciej przetestować jak to działa.
CichyBob
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2014 18:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: CichyBob »

Witam ponownie po dłuższym czasie, niestety dopiero teraz miałem możliwość przetestowania tego co zrobiłem i napotkałem pewien problem. Otóż na bloczku modbus init jest wszystko w porządku, niestety na read holding register wyskakuje mi error 6101. Z tego co już się doczytałem jest to problem z timeoutem, próbowałem zmieniać tę wartość, zgodnie z poradą na innym forum nie przynosi to skutku. Korzystam z konwertera RS-485 na USB, w aplikacji LPCon służącej m.in. do konfiguracji mierników Lumel nie ma żadnego problemu z połączeniem, nie ma żadnych błędów... Załączam screen z LabVIEW. Ma ktoś jakiś pomysł co może być przyczyną takiego błędu?Obrazek
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: Jamal79 »

a nie powinienes miec nizszej predkosci na porcie?? Przetestuj z 9600

W .dll'elu masz taki vi. "MB Serial Example Master.vi" uruchom go, i przetestuj za jego pomoca...
CichyBob
Posty: 7
Rejestracja: 11 maja 2014 18:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: CichyBob »

Zmiana prędkości nic nie daje, 4800 to prawidłowa wartość do fabrycznych ustawień miernka
darekc
Posty: 77
Rejestracja: 29 mar 2007 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: Aplikacja do odczytów z mierników Lumel

Post autor: darekc »

ODPOWIEDZ