Parę pytań o zabawę z wizją

Tematyka związana z tworzeniem aplikacji w LabVIEW do obsługi wizji oraz wszelkich operacji na obrazie.
Marcin K.
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2013 19:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Parę pytań o zabawę z wizją

Post autor: Marcin K. »

Czołem,

Jetem kolejnym studentem, rozpoczynającym swoją zabawę z LabView, w wersji 2010. Moim zadaniem jest stworzenie programu, który śledziłby położenie plamki lasera przy pomocy kamerki internetowej. W tym celu konwertuję obraz do postaci binarnej, ale w sumie mniejsza o to. Mam parę pytań związanych z wyświetlaniem obrazu w aplikacji.

Po pierwsze, chciałbym aby aplikacja wyświetlała obraz sprzed obróbki (kolorowy), a wszelkie działania wykonywała w tle, lecz jakoś nie jestem w stanie tego zrobić. Zawsze wyświetla mi się obraz binarny lub żaden.

Poza tym, chciałbym aby ta plamka lasera została w jakiś sposób oznaczona na obrazie. Chociażby przez kółko lub prosty krzyżyk. Niestety również nie wiem, jak tego dokonać. Widzę co prawda opcję dodawania obrazów, lecz nie mam pojęcia, jak stworzyć w odpowiedni sposób to oznaczenie, żeby je później nałożyć na obraz z kamery.

Ostatnia sprawa - jak w kodzie programu ustawić vision mode? Znalazłem jakiś przykład, gdzie można to zmieniać na bieżąco, ale mnie interesowałoby raczej ustalenie tego na stałe.

W załączniku przesyłam to, co udało mi się wyrzeźbić do tej pory. Nie jest to szczyt wyrafinowania i nie jest skończony jeszcze - cały czas nad tym pracuję.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
Pozdrawiam,
Marcin
Załączniki
chyba dobre.vi
(94.55 KiB) Pobrany 561 razy
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Parę pytań o zabawę z wizją

Post autor: smiga »

Nie musi być "szczytem wyrafinowania"...ale fajnie jak jest posprzątany (troszkę bardziej niż Twój :-) )

Jeżeli chcesz wyświetlić obraz kolorowy, to stwórz sobie jego kopię. Potrzebujesz po prostu więcej niż jednego IMAQ create (pamiętaj o zamykaniu referencji przy wyjściu - imaq dispose)
Poniżej obrazek przedstawiający ideę.

Oznaczanie na obrazie, to korzystanie z palety Vision Utilities/Overlay - przetestuj.

Marcin K. pisze: Ostatnia sprawa - jak w kodzie programu ustawić vision mode? Znalazłem jakiś przykład, gdzie można to zmieniać na bieżąco, ale mnie interesowałoby raczej ustalenie tego na stałe.
Co dokładnie chcesz osiągnąć?
Załączniki
cam.jpg
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Marcin K.
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2013 19:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Parę pytań o zabawę z wizją

Post autor: Marcin K. »

Czołem,

Dzięki za odpowiedź, na pewno przetestuję. Co do bałaganu - mnie tam chaos nie przeszkadza ;)
smiga pisze:Co dokładnie chcesz osiągnąć?
Chciałem na sztywno ustalić rozdzielczość obrazu pobieranego z kamerki, żeby nie przestawiać tego co raz przy włączaniu programu. Mam kamerkę o dość wysokiej rozdzielczości i zmniejszenie jej powinno chyba przyspieszyć działanie programu.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2013 21:03 przez Marcin K., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Parę pytań o zabawę z wizją

Post autor: smiga »

Ustaw rozdzielczość na sztywno w MAX'ie - będzie najprościej.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Marcin K.
Posty: 3
Rejestracja: 09 wrz 2013 19:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: Parę pytań o zabawę z wizją

Post autor: Marcin K. »

Teraz już działa elegancko wszystko :)

Jeszcze mam takie pytanie, jak mógłbym zrobić, aby program rysował mi na koniec trajektorię po jakiej poruszał się laser?
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Parę pytań o zabawę z wizją

Post autor: smiga »

Pewnie na wiele sposobów.
Np. zbierasz współrzędne lasera z każdej klatki do tablicy 2D, a na koniec wyświetlasz je na jakimś wykresie lub na obrazie. Możesz wykreślić wszystkie na raz, albo w pętli update'ować wykres/obraz, dzięki czemu będziesz miał animację ruchu.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
smiga
Administrator
Posty: 799
Rejestracja: 04 paź 2009 12:41
Wersja środowiska: LabVIEW 2016
Lokalizacja: Słupsk

Re: Parę pytań o zabawę z wizją

Post autor: smiga »

Co dokładnie masz na myśli, czyli co chcesz osiągnąć?
Pokaż ten przykład.
__ Arkadiusz Śmigielski, tel. 662 01 01 74___
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ