1-wire i DS2408

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
karas_p
Posty: 6
Rejestracja: 02 paź 2014 13:29
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

1-wire i DS2408

Post autor: karas_p »

Koledzy jestem w trakcie opracowania programu do sterowania zaworami CO u mnie w domu. Aktualnie korzystam z czujników DS18S20 i DS18B20 elegancko odczytuje z nich wszystko co chce ale teraz potrzebuje wysterować DS2408 i tu zaczyna się problem. Nie mogę znaleźć przykładowego rozwiązania.

Potrzebuje zadeklarować porty jako wyjście.
Potrzebuje sprawdzić aktualny ich stan.
Potrzebuje zmienić aktualny stan wyjścia.

Czy ktoś pomoże?Ktoś już to robił?
PiDi
Posty: 641
Rejestracja: 31 gru 2010 01:36
Wersja środowiska: LabVIEW 2017
Lokalizacja: Katowice

Re: 1-wire i DS2408

Post autor: PiDi »

A czego używasz do komunikacji z tym wszystkim? Czy poza szukaniem gotowca próbowałeś coś zrobić sam, na podstawie obsługi pozostałych czujników?
ObrazekObrazekObrazekObrazek
karas_p
Posty: 6
Rejestracja: 02 paź 2014 13:29
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: 1-wire i DS2408

Post autor: karas_p »

Jestem w stanie czytać czujniki temperatury DS18xx, pastylki ibutton (ID), DS2405 (ID), DS2406(ID), DS2408 (ID) a teraz potrzebuje pobawić się jakimiś wyjściami. Korzystam z DS9490R (przelotka USB-1wire).

W DS2408 jest więcej problemów niż wysłanie dwóch bitów i odczytanie jednego. Robiłeś może coś podobnego?
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

1-wire i DS2408

Post autor: Jamal79 »

Czyli majac kilka czujnikow temperatur chcesz sterowac temperatura w pomieszczeniach domykajac i otwierajac kaloryfery?? I chcesz to osiagnac poprzez DS2408??

Masz juz "zawory" i "glowice"??
karas_p
Posty: 6
Rejestracja: 02 paź 2014 13:29
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: 1-wire i DS2408

Post autor: karas_p »

Tak dokładnie. Sprawy zmiany temperatury w domu są na tyle wolne że 1wire jak najbardziej wystarczy. Jeśli chodzi o typ zaworu i głowicy to nie ma to znaczenia. U mnie będą głowice termoelektryczne 230V sterowane przez DS2408. program jest w 80% gotowy ale padła mi moja przelotka i teraz czekam na nową.
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

1-wire i DS2408

Post autor: Jamal79 »

Ma spore znaczenie, do PID musisz znac charakterystyke zaworow.
Pracuje troche w tym teamcie i uwierz mi wiekszosc jak nie wszystkie zawory sa praktycznie on/off. Maja charakterystyke w formie S. Nawet jak bedziesz mial najlepszy na swiecie sytem i najdrozsze glowice to i tak sprowadza sie to do charakterystyki wentyla. Dlatego sa firmy, ktore preferuja sterowanie pulsacyjne.
Napewno bedzie dzialac i to co masz ale jestem sceptycznie nastawiony do plynnej regulacji. Zakladam, ze bedziesz oscylowal miedzy +35°C a +20°C...

Nie bez kozery takie systemy kosztuja ile kosztuja...

PS. Napisz jak uda ci sie uruchomic system...
karas_p
Posty: 6
Rejestracja: 02 paź 2014 13:29
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

1-wire i DS2408

Post autor: karas_p »

Regulacja PID przyspiesza tylko i wylacznie wartosc wyjsciowa w zaleznosci od wartosci wejsciowej i aktualnej wartosci. Przeciez normalne glowice termostatyczne montowane w kaloryferach tez pracuja ze zwloka czasowa i jakos mieszek zmieniajacy objetosc nie ma wbudowanego PID. Podanie czynnika do kaloryferow lub podlogowki zwieksza temperature w pomieszczeniu do momentu kiedy czujnik uzna iz temperatura jest wystarczajaca i odcina czynnik. Temperatura spadnie i czynnik znowu jest podawany. To jrst kwestia bezwladnosci ukladu.Uwazam iz amplituda nie bedzie tak duza jak podales, sadze iz nie bedzie wieksza niz 2-3C. Moze jesli beda problemy to dorzuce do programu sterowanie wspolczynnikiem wypelnienia. Znasz ceny komponentow z ktorych zbudowane sa systemy regulatorow i nawet za prosty program zapisany w atmedze ludzie sobie zycza bardzo duza kase dla zasady.
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

1-wire i DS2408

Post autor: Jamal79 »

Z cenami jest dokladnie tak jak mowisz, ja osobiscie montuje Centrale danfossa wraz z bezprzewodowymi glowicami Eco Living. Wiem ze przeplacam, ale przeplacam tylko dlatego, poniewaz mam rekupurator, oraz zamierzam zamontowac pompe ciepla i panele wodne na dach. Centrala moze obsluzyc te wszystkie sprzety, plus mam dostep do tego przez Wi-fi.
Nie niejestem ignorantem i takie tam, posiadam MiCasa Verde, probowalem z kilkoma adapterami w technologii z-wave. Osobisie uwazam, ze nie dziala to tak jak powinno, choc moge podlaczyc glowice danfossa pod Micase.
Duzym korporacja placimy za know-how a nie za podzespoly i jakis tam programik...
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

1-wire i DS2408

Post autor: Jamal79 »

Nie glowice nie maja wbudowanego PID, ale czujnik jest w glowicy i jest regulowany poprzez temperature otaczajaca termostat a nie temperature pomieszczenia.
Pracuje w Lindab'ie i mamy kontrolery pokojowe, (Regula Combi) ktore maj wbudowany najzwyklejsza termopara, lub inny tani czujnik, ktory w zakupie kosztuje ponizej 10gr. Kontrolery maj za zadanie regulacje temperatury pomieszczenia, otwieraja wentylacje lub grzejniki. Ale wiem z doswiadczenia jezeli zamontujesz go daleko od grzejnika, lub w miejscu w ktorym jest np przeciag, jest blisko szafa, kwiatek itd. To takie odczyty sa bledne. My mamy mozliwosc regulacji/dostrojenia kontrolera do takich sytuacji, masz mozliwosc "kalibracji" czujnika.

Pomysl sobie o sytuacji, gdy przychodzi zona i stwierdza, ze musi wywietrzyc. Dopisz sobie sekwencje wietrzenia do twojego programu. Np gdy temperatura gwaltownie spadnie o 5°C odczekaj 15 min nim zacznie regulowac...

PS. mierzylem dziesiatki wentyli/zaworow dostepnych na rynku. NAwet gdy producent podaje, ze jego produkt ma charakterystyke zblizona lini to jest sciema. Byly take ale kosztowaly 10 krotnie wiecej niz konkurencja. Oczywiscie sa dynamiczne zawory ale cena spadek cisnienia raczej jest nie do przyjecia na domowe warunki...
Ostatnio zmieniony 10 paź 2014 09:02 przez Jamal79, łącznie zmieniany 1 raz.
karas_p
Posty: 6
Rejestracja: 02 paź 2014 13:29
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

1-wire i DS2408

Post autor: karas_p »

Nikogo nie nazwalem ignorantem. Zastanawiam sie jeszcze nad jedna koncepcja. Uruchomilem na routerze obsluge 1wire za pomoca owfs i teraz rozwazam aby to router komunikowal sie z magistrala a labview bedzie tylko wizualizowac wyniki. Odrobine ulatwi to obsluge. Uruchomienie kompa z programem lv tylko wtedy gdy bede chcial zmienic parametry.Wywraca to jednak caly dotychczasowy program do gory nogami.

Swoja droga nie planuje rekuperacji powietrza klasycznie grawitacyjnie, moze mechaniczne wyciagi do lazienki i kuchni, mysle jednak o pojedynczym wyciagu na dachu sterowanym z jakiegos malego falownika.
karas_p
Posty: 6
Rejestracja: 02 paź 2014 13:29
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

1-wire i DS2408

Post autor: karas_p »

Tak przewidzialem mozliwosc kalibracji i do kazdego czujnika moge dodac przesuniecie +-5C z podzialka co 0,5. Jesli chodzi o zabezpieczenie otwarte okno to mam w planach ale musze pomyslec jak to zrobic w lv. Z tym nie ma pospiechu,plany uruchomienia systemu to kolejny sezon grzewczy. Zastanawiam sie jeszcze nad odwroceniem logiki tak aby w przypadku uszkodzenia systemu zawory otworzyly sie na max.Sposob czysto elektryczny na stykach NO/NC. Lepiej rozgrzac dom niz go wychlodzic. Czujniki planuje zabudowac w lacznikach oswietlenia a dla podlogowki w wylewce. Z uwagi na niska cene DS18xx mysle o zatopieniu w kazdym pokoju 3 czujnikow i w lv wyciaganiu sredniej.
Jamal79
Posty: 289
Rejestracja: 01 maja 2012 14:14
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Farum

1-wire i DS2408

Post autor: Jamal79 »

hmmm, a nie myslales nad jakims tanim PLC? Moze Rapsbery PI
Z tym grzaniem na maxa bym sie zastanowil, wiem jak to wyglada umnie. Jak cos sie spierdzieli to jakos nigdy niema czasu aby tym sie zajac... Jaki masz piec?? moze warto by sie zastanowic nad technologia HTC/LTH (Haigh Temperature Heating/Low Temperature Heating) Reasumujac, zapodajesz przez kaloryfery stala temperature powiedzmy max 30°C. W wyniku czego pokoj sam odbiera sobie tyle temperatury ile potrzebuje...
Wymagany jest wymiennik plaszczowy oraz zawor trojdrozny do regulacji temperatury oraz osobna pompa i petla. Ale piec musi miec mozliwosc pracy np max przy 40°C, nie kazdy potrafi. Wtedy odpada ci cala ta zabawa z regulacja. Wszystko odbywa sie naturalnie, odpada koszt zaworow, glowic, sterowania. Ale dochodzi koszt dodatkowej pompy i obiegu...
Ale w lato mialbys chlodzenie, w tym wypadku mozna wykozystac oraz przetransportowac energie z innych pomieszczen itd.

http://itsolution.lindab.com/lindabwebp ... ochure.pdf
Ostatnio zmieniony 10 paź 2014 11:10 przez Jamal79, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ