Problem z komunikacją przez RS z metex'em MXC-2800

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
mattsk
Posty: 4
Rejestracja: 26 gru 2009 14:17
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Problem z komunikacją przez RS z metex'em MXC-2800

Post autor: mattsk »

Witam,
jestem nowym urzytkownikiem Lab View. Poznałem już co nieco podstawy, ogarnołem przetwornik A/C AVT-562, ale pojawił się problem przy częstotliwościomierzu (chyba tak się to pisze ;P) METEX MXC-2800. Mam program który zczytuje dane z tego miernika, ale nie umie zaimplementowac go w LabView. Znalazłem na internecie parametry przesyłu dla podobnego mienika:
Parametry komunikacji dla modelu M-3660D są następujące:

· prędkość transmisji — 1200 bodów
· kodowanie znaków — 7-bitowy kod ASCII
· parzystość — brak
· bity stopu — 2.
Program który mam do zczytywania danych jest własnie napisany dla modelu M-3660D ale działa dobrze dla MXC-2800. Wie ktoś może jak to ugryść? Poniżej, kod jakmi próbowałem do tego poodejść. W internecie znalazłem że powinno się wrzucić bloczek VISA Write z tektesm "D?" albo podobnym. Nie rozumie tego dlaczego tak ma niby być. Byłbym stukrotnie wdzięczny za każdą pomoc :)
labwiew.JPG
Awatar użytkownika
Nowszy
Posty: 504
Rejestracja: 30 maja 2008 08:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Problem z komunikacją przez RS z metex'em MXC-2800

Post autor: Nowszy »

Czesc

Proponuje zrobic tak: usun wszystkie stale podlaczone do pierwszego VI-a od lewej. Następnie stwórz je ponownie, ale tym razem klikając prawym przyciskiem myszy na kazdym wejsciu i wybierajac Create>>Constant. Dzieki temu zawsze bedziesz mial stale odpowiedniego typu.
Nastepnie zmien ustawienia portu - w swoim programie masz ustawione 9600 bodow, a w specyfikacji 1200. Poza tym mozesz zmniejszyc timeout do 1000 (1s).
Jesli chodzi natomiast o samą komunikację i odczyt częstotliwości, to musisz się dowiedzieć, jak twój częstościomierz działa - czy automatycznie wyrzuca np. co 1s odczyt częstotliwości na port, czy trzeba go najpierw o to 'zapytać', wysyłając coś w stylu właśnie '?D'

Daj znać czy udało ci się nawiązać komunikację i napisz jakie masz błędy
Pozdrawiam, Maciek Antonik
Edu4Industry
mattsk
Posty: 4
Rejestracja: 26 gru 2009 14:17
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Problem z komunikacją przez RS z metex'em MXC-2800

Post autor: mattsk »

Witam, dziekuje za zainteresowanie :)
Podczas połączenia nie wyskauje żaden błąd. Tylko poprostu w miejscu gdzie powinno się pojawić to co jest na porcie nic się nie pojawia. Mysle że problem jest w tym że nie wiem własnie jak wywołać te dane...tz co wysłać do urządzenia żeby zwrócił mi wynik pomiaru. Może macie jakieś propozycje, które sprawdzały sie dla podobnych urządzeń? Mam instrukcje do tego częstomierza ale w niej nic nie pisze;/ pół internetu przetrzepałem i nic nie znalazłem ;/
gstomekk
Posty: 29
Rejestracja: 14 mar 2008 13:41
Wersja środowiska: LabVIEW 8.6
Kontakt:

Re: Problem z komunikacją przez RS z metex'em MXC-2800

Post autor: gstomekk »

Witam, nie miałem od długiego czas do czynienia z Labview i nie jestem pewien jaką funkcje miał bloczek time delay (o ile pamiętam interwał pomiędzy wykonaniami się pętli). Problem może tkwić w tym, że brak jest opóźnienia pomiędzy wysłaniem danych do portu a ich odczytem. Zazwyczaj komunikacja przez RS potrzebuje takiego opóźnienia (wartość powinna być s dokumentacji). Kolejnym problemem może być ilośc odczytywanych danych z portu. Jaką masz pewność, że jest to 23 bajty? Jeżeli chcesz w łatwy sposób eksperymentować z transmisją za pomocą RS skorzystaj z gotowego przykładu dostarczonego wraz z LabVIEW. Działa bardzo dobrze i można bez problemu ustawiać wszystkie parametry. Wpisz w pomocy rs 232.
mattsk
Posty: 4
Rejestracja: 26 gru 2009 14:17
Wersja środowiska: LabVIEW 2009

Re: Problem z komunikacją przez RS z metex'em MXC-2800

Post autor: mattsk »

Witam,
Problem został rozwiązany. Nie chodziło o żadne opóźnienie. Wystarczył dodać klocek Propelty Node->serial settings->moden settings->RTS line state z opcją unasserted. Dołączak plik VI. Może komuś się przyda ;)
Załączniki
metex.vi
(13.95 KiB) Pobrany 452 razy
ODPOWIEDZ