OPC Server - PLC OMRON

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
rm26
Posty: 10
Rejestracja: 12 lip 2010 09:19
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

OPC Server - PLC OMRON

Post autor: rm26 »

Witam,
Jestem nowy na forum i jeżeli temat nie znalazł się w odpowiednim dziale to proszę o przeniesienie.
A teraz o co chodzi:
Mam do zrobienia na dyplom wizualizację pracy plc'ka Omron Sysmac CPM1a. Polega to na tym, iż jest stanowisko wyposażone w silnik elektryczny i kilka czujników. Nad wszystkim pieczę sprawuje wyżej wspomniany sterownik. Moim zadaniem, jest stworzyć OPC Server i wizualizację mierzonych parametrów w LabView. Problemu by nie było gdybym mógl wykorzystać oprogramowanie do stawiania OPC Servera firmy Omron (chyba nazywa sie CX Server OPC). Niestety oprogramowanie to kosztuje 2690 zł i ta opcja nie wchodzi w grę. Stąd moje pytanie: Czy mogę stworzyć OPC Server tylko w LabView i jeżeli tak to czy ktoś może dać mi parę wskazówek od czego zacząć, bo narazie nie bardzo to ogarniam? A jeżeli nie to czy ktoś robił może coś podobnego i orientuje się jak zrobić to inaczej? Od razu zaznaczę, że dziekuję za odpowiedzi typu: "A dlaczego nie zrobisz po prostu SCADY w InTouchu np. - to przecież 2 godzinki roboty". Z góry dzięki za pomoc. POZDRO
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

OPC Server - PLC OMRON

Post autor: bogdani »

Firma NI też ma OPC serwer i możesz z niego spróbować skorzystać, pytanie tylko jaką licencją LV dysponujesz?
OPC serwer był chyba dostępny z modułem DSC, ale w tej chwili nie mam pewności. Właśnie z DSC możesz zrealizować swoją pracę.
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
rm26
Posty: 10
Rejestracja: 12 lip 2010 09:19
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

OPC Server - PLC OMRON

Post autor: rm26 »

Dzięki za wskazowkę, ale z tego co się dowiedziałem, to NI ma swój OPC i dokladnie nazywa się NI OPC SERVERS , ale jest chyba dostępny odzielnie i za dodatkową opłatą i niestety nim nie dysponuję. Modułem DSC mam, ale wydaje mi się, że jest to moduł umożliwający tworzenie wizaulizacji HMI tak jak np. InTouch. Tylko, żeby połączyć PLC z wizualizacją jest potrzebny nieszczęsny serwer (czy to OPC czy DDE). I to jest właśnie mój problem, gdyż niestety nie mogę wykorzystać żadnego płatnego OPC servera (choć jest ich wiele). Dlatego chciałbym stworzyć go sam, choć zdaję sobie sprawę, że nie będzie to łatwe. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
zaz
Posty: 12
Rejestracja: 01 paź 2009 15:02
Wersja środowiska: LabVIEW 2013
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Re: OPC Server - PLC OMRON

Post autor: zaz »

Witam

Na stronie http://www.commsvr.com/Home.aspx znajedziesz wersje trial OPC servera (powinien współpracować z Omronem -> taką informację dostałem od ich supportu). Trial to 15 dni testowania pełnej wersji.

Do testowanie OPC polecam MatriconOPC Explorer ->http://www.matrikonopc.com

Jak uda się Tobie skonfigurować OPC Server to mogę trochę pomóc przy problemach z pisaniem klienta OPC pod Labview
Certified LabVIEW Developer
http://www.araval.pl
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

OPC Server - PLC OMRON

Post autor: bogdani »

rm26, chyba twoje główne pytanie cięgle jest bez odpowiedzi.
Myślę że możesz stworzyć serwer OPC w LabVIEW - tylko po co . Jesteś pewny że musisz stworzyć ten serwer OPC w LabVIEW, czy tylko wizualizację.
Może jest inny sposób komunikacji z modułem PLC?

Spodziewam się że stworzenie serwera OPC w LabVIEW będzie wymagało dużej wiedzy na temat komunikacji z serwerami OPC (której nie posiadasz, bo inaczej byś się nie pytał) oraz doświadczenia w LabVIEW. Potem to już zostaje tylko kawał rzemiosła i kodowanie.

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
rm26
Posty: 10
Rejestracja: 12 lip 2010 09:19
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

OPC Server - PLC OMRON

Post autor: rm26 »

Witam,

Bogdani masz rację, nie muszę na siłę tworzyć własnego OPC serwera. Myślałem na początku, że jest to konieczne, ale po rozmowach z promotorem okazało się, że nie. Z tego co sie dowiedziałem to można w łatwy sposób poprzez podłączenie PLC z PC kablem RS232/RS485 dostać się do interesujących mnie danych. Można chyba do tego celu wykorzystać protokół Modbus, ale nie jestem pewien, bo w tym jestem kompletnie zielony. Pewne jest to, iż należy napisać program wysyłający do PLC odpowiednie zapytanie o dane. Podobno OPC serwer działa podobnie, tylko tyle, że ma jeszcze kilka wodotrysków w postaci ciągłej pracy i wielu zabezpieczeń. Dlatego chciałbym się zapytać od czego zacząć? Wiem, że może głupio pytam, ale robię coś takiego pierwszy raz, a promotor teoretycznie ma urlop i nie mogę u ciągle zawracać głowy, a chcialbym sporą część pracy wykonać już w wakacje. Z góry dzieki za pomoc. Pozdrawiam.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: OPC Server - PLC OMRON

Post autor: bogdani »

Witaj

Myślę że najlepiej będzie od dobrego opisania co masz zrobić.
Rozrysuj sobie na diagramach jak program ma działać, jak powinien reagować na poszczególne zdarzenia krok po kroku (np. naciśnięcie start, stop, pobierz pomiary, itp.), jak ma reagować na stany specjalne (jeśli takie są np. przekroczenie prędkości, itp.). Jak będziesz to miał rozrysowane to będzie ci łatwiej zaprojektować aplikację.
Jakie dane masz przesyłać (temperatura, obroty silnika, start, stop) potem przypisz temu typ danych który będzie dobry do tego przesyłania.
Jak ma wyglądać i reagować interfejs.
Zastanów się również jak będziesz testował aplikację (sprzęt masz cały czas do dyspozycji?) czy musisz symulować niektóre elementy.

Jak to będziesz miał opisane to możemy ci bez problemu zaproponować architekturę, która najlepiej się sprawdzi.

Jeśli myślisz, że to ci niepotrzebne, to wierz mi że to ci znacznie ułatwi pracę, co więcej, sporo dokumentacji na koniec już będziesz miał gotowe.
Pamiętaj tylko, że wszelkie zamiany wprowadzane w trakcje najpierw wprowadzaj w dokumentacji.

Co do modbusa, to biblioteka do LabVIEW jest dostępna tutaj: NI Modbus Library for LabVIEW

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
darekc
Posty: 77
Rejestracja: 29 mar 2007 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: OPC Server - PLC OMRON

Post autor: darekc »

Do komunikacji z tym sterownikiem nie używa się protokołu Modbus, tylko Hostlink (to rozwiązanie własne OMRON-a).
rm26
Posty: 10
Rejestracja: 12 lip 2010 09:19
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

OPC Server - PLC OMRON

Post autor: rm26 »

Dzięki za porady. Faktycznie derekc Modbus'a się nie używa, tylko HostLink'a. A wiesz może jaka jest ramka danych, którą wysyła się zapytanie do sterownika??? Mam kurcze wszelkie możliwe dokumenty odnośnie sterownika CPM1a, ale tej informacji w nich znaleźć nie mogę, a panowie z Omrona pomocni za bardzo nie są. Pozdrawiam.
darekc
Posty: 77
Rejestracja: 29 mar 2007 00:00
Lokalizacja: Gliwice

Re: OPC Server - PLC OMRON

Post autor: darekc »

Zajrzyj do rozdziału 3-2 dokumentu http://home.agh.edu.pl/~flaga_st/m/pdf/ ... 161100.pdf
ODPOWIEDZ