Rozpoznawanie kolorow

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
karasm
Posty: 23
Rejestracja: 13 maja 2005 00:00
Lokalizacja: Krakow

Rozpoznawanie kolorow

Post autor: karasm »

Witam wszystkich.
Potrzebuje wskazówek obnosie rozpoznawania kolorów. Dokladnie to chodzi mi o transformacje z reprezentacji w przestrzeni RGB (pomiar za pomocą czujnika RGB) do przestrzeni CIE XYZ (z ktorej już potrafiłbym odczytać dlugość fali swiatła). Może zna ktoś inne rozwiązania wyznaczenia dlugości fali świała??
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Rozpoznawanie kolorow

Post autor: Mikrobi »

karasm pisze:Witam wszystkich.
Potrzebuje wskazówek obnosie rozpoznawania kolorów. Dokladnie to chodzi mi o transformacje z reprezentacji w przestrzeni RGB (pomiar za pomocą czujnika RGB) do przestrzeni CIE XYZ (z ktorej już potrafiłbym odczytać dlugość fali swiatła). Może zna ktoś inne rozwiązania wyznaczenia dlugości fali świała??
Hm... albo lenistwo albo jeszcze dzisiaj nie googlałeś. :?
http://semmix.pl/color/extrans/tr80.htm
:idea: zasadniczo google.pl wyrzuca dla hasła "RGB to CIE XYZ" całe stado pozytecznych linków.
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
MasterCheat
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2004 00:00

Re: Rozpoznawanie kolorow

Post autor: MasterCheat »

karasm pisze:Witam wszystkich.
Potrzebuje wskazówek obnosie rozpoznawania kolorów. Dokladnie to chodzi mi o transformacje z reprezentacji w przestrzeni RGB (pomiar za pomocą czujnika RGB) do przestrzeni CIE XYZ (z ktorej już potrafiłbym odczytać dlugość fali swiatła). Może zna ktoś inne rozwiązania wyznaczenia dlugości fali świała??
No nareszcie udało mi się dostać na moje konto:), więc korzystając z okazji pozwole sobie się przywitać i conieco napisać ;)

Spróbuj skorzystać z bloczku IMAQ ColorLearn. Wyciąga on spektrum kolorów z obrazu RGB lub HSL. Nie terzeba przechodzić na CIE. A jeśli już chcesz końecznie to opis jest w linku który podał Mikrobi. W maualach do IMAQ Vision tez to jest opisane. Pyzatym jest gotowy przykład z odczytem spektrum kolorów właśnie z użyciem bloczku IMAQ ColorLearn:
..National InstrumentsLabVIEW 7.0examplesVision2. FunctionsColorColorLearn Example.vi
wprawdzie korzysta z gotowych plików z dysku, ale przerobienie go pod kamerę nie powinno sprawić większych problemów.
Ja sam go przerobiłem pod kamerkę internetową i działa świetnie :-)
Tylko z białym ma problemy, no bo wiadomo jaki jest obraz z kamerki internetowej :)

Ps. Pochwalę się przy okazji, że właśnie skończyłem pracę dyplomowa na temat rozpoznawania i przetwarzania obrazów w IMAQ Vision :) teraz tylko wydrukowac na gotowo i obranić. Trzymajcie kciuki :wink:
Awatar użytkownika
Mikrobi
Posty: 1210
Rejestracja: 08 paź 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Re: Rozpoznawanie kolorow

Post autor: Mikrobi »

MasterCheat pisze: Ps. Pochwalę się przy okazji, że właśnie skończyłem pracę dyplomowa na temat rozpoznawania i przetwarzania obrazów w IMAQ Vision :) teraz tylko wydrukowac na gotowo i obranić. Trzymajcie kciuki :wink:
:!: :!: :!:
(na mamy tutaj emitikonów z oklaskami :wink: a szkoda)
Czekamy zatem niecierpliwie na opis twojej pracy i trzymamy kciuki.
POWODZENIA.

Swoją drogą dzisiaj bronił się PMaj, praca (taka jest: :!: ) też w LabVIEW :wink:
pozdrawiam
Mikrobi

LabVIEW Champion, CLD, CPI
MasterCheat
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2004 00:00

Re: Rozpoznawanie kolorow

Post autor: MasterCheat »

Mikrobi pisze:
MasterCheat pisze: Ps. Pochwalę się przy okazji, że właśnie skończyłem pracę dyplomowa na temat rozpoznawania i przetwarzania obrazów w IMAQ Vision :) teraz tylko wydrukowac na gotowo i obranić. Trzymajcie kciuki :wink:
:!: :!: :!:
(na mamy tutaj emitikonów z oklaskami :wink: a szkoda)
Czekamy zatem niecierpliwie na opis twojej pracy i trzymamy kciuki.
POWODZENIA.

Swoją drogą dzisiaj bronił się PMaj, praca (taka jest: :!: ) też w LabVIEW :wink:
Dzięki :)
na razie wrzucę tylko temat i cel pracy. A jak już będę po obronie to dam coś więcej.
"Rozpoznawanie obrazu z wykorzystaniem kamery internetowej i systemu
NI IMAQ Vision"

Celem niniejszej pracy było stworzenie stanowiska laboratoryjnego, przedstawiającego możliwości wykorzystania pakietu IMAQ Vision, integralnej części oprogramowania LabVIEW 7, do tworzenia sztucznych systemów wizyjnych. W jej ramach stworzony został projekt zatytułowany „Zdalne sterowanie modelem pojazdu z wykorzystaniem kamery USB i oprogramowania IMAQ Vision” [6], który wykorzystuje możliwości rozpoznawania obrazu, oferowane przez oprogramowanie IMAQ Vision, do sterowania drogą radiową autonomicznym pojazdem na podstawie obrazów z kamery internetowej opartej na interfejsie USB.
Praca zawiera dodatkowo kilkanaście przykładowych programów, obrazujących sposób tworzenia różnorodnych aplikacji analizy, przetwarzania i rozpoznawania obrazów w IMAQ Vision. Przykłady te można zebrać w kilku ćwiczeniach laboratoryjnych. Dzięki tym przykładom student będzie mógł rozpocząć działania w zakresie budowy takich systemów, ich programowania oraz eksploatacji.
Opracowane projekty, pokazują jak duże możliwości daje IMAQ Vision, w dziedzinie tworzenia programów sztucznego widzenie, oraz jak proste jest tworzenie nawet bardzo zaawansowanych programów przy jego pomocy. Programy tworzone w IMAQ Vision, mogą być i są z powodzeniem wykorzystywane w różnorodnych zastosowaniach przemysłowych.

:wink:
ODPOWIEDZ