błąd przy konfiguracji zadań pomiarowych

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
rafu_omc
Posty: 11
Rejestracja: 14 mar 2011 16:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

błąd przy konfiguracji zadań pomiarowych

Post autor: rafu_omc »

Witam!
Mam problem z pomiarem dokonywanym z dwóch czujników na dwóch różnych kanałach. Karta pomiarowa to PCI6036E. Konfiguracja zadań przedstawiona jest na zdjęciach poniżej. Program wogóle nie rozpoczyna pomiarów tylko wywala błąd:

Error -50103 occurred at DAQmx Start Task.vi:2

Possible reason(s):

NI Platform Services: The specified resource is reserved. The operation could not be completed as specified.

Task Name: _unnamedTask

co może być tego przyczyną?? Liczę na waszą pomoc forumowicze.
Załączniki
tworzenie kanałów
tworzenie kanałów
zamykanie zadania
zamykanie zadania
ZAMYKANIE ZADANIA.JPG (9.27 KiB) Przejrzano 8249 razy
odczyt z czujników w strukturze Flat Sequence zamieszczoenj wewnątrz pętli while
odczyt z czujników w strukturze Flat Sequence zamieszczoenj wewnątrz pętli while
Awatar użytkownika
Ender
Posty: 137
Rejestracja: 02 cze 2005 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Cieszyn

błąd przy konfiguracji zadań pomiarowych

Post autor: Ender »

Karta z której korzystasz ma tylko jeden kanał DMA, więc nie możesz wykonywać równolegle pomiarów na dwóch różnych kanałach - przynajmniej nie w ten sposób. Musiałbyś je umieścić w jednym tasku w którym będą multipleksowane.
-Czy orał pan już kiedyś morskie fale?
Colon rzucił mu chytre spojrzenie.
-Nie złapie mnie pan na taki numer, sir - rzekł - Wszyscy wiedzą, że konie by potonęły.
Leonard umilkł na chwilę i przestroił swój mózg na Radio Colon ....
Awatar użytkownika
skoziate
Administrator
Posty: 245
Rejestracja: 06 mar 2007 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2019
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: błąd przy konfiguracji zadań pomiarowych

Post autor: skoziate »

Powodem nie jest jeden kanał DMA, bo przecież można uruchomić równolegle zadanie wejścia analogowego, zadanie wyjścia analogowego i jeszcze do tego licznikowe. Powodem jest to, że analogowe wejście ma tylko jedno źródło zegara próbkującego, dlatego można stworzyć tylko jedno zadanie, ale tak jak wspomniałeś, rozwiązaniem jest zadanie z wieloma kanałami.
Pozdrawiam,
Sebastian
rafu_omc
Posty: 11
Rejestracja: 14 mar 2011 16:03
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Re: błąd przy konfiguracji zadań pomiarowych

Post autor: rafu_omc »

Dzięki za odpowiedź!
Ale nie mam pojęcia jak zdefiniować takie zadanie z dwoma kanałami pomiarowymi, przy ustawieniu pozostałych parametrów takich samych czyli, np. typ pomiaru jako differential (czyli dwa fizyczne kanały tworzące jeden kanał pomiarowy). Swobodnie konfiguruje sobie zadania w Measurement&Automation Explorer ale nie o to chodzi:( Zadania muszą być konfigurowane w uruchamianym programie. Poza tym czy ma ktoś pełną dokumentację do karty NI PCI6036E? Przydałby się też np. jakiś jej schemat blokowy.
Grzesiek080
Posty: 82
Rejestracja: 26 maja 2009 07:18
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Sucha Beskidzka
Kontakt:

Re: błąd przy konfiguracji zadań pomiarowych

Post autor: Grzesiek080 »

Hejka

Spróbuj coś takiego.

Konfiguracja kanałów jak w przykładzie ai0...ai1 oznacza ze wykorzystywane sa jednoczenie kanały 0 i 1 wejscia analogowego.
Załączniki
przykład.jpg
Awatar użytkownika
Ender
Posty: 137
Rejestracja: 02 cze 2005 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2009
Lokalizacja: Cieszyn

Re: błąd przy konfiguracji zadań pomiarowych

Post autor: Ender »

Jeśli użytkownik ma mieć możliwość wyboru tych kanałów, to proponuję jeszcze dodać coś takiego.
Załączniki
dwa kanaly.JPG
-Czy orał pan już kiedyś morskie fale?
Colon rzucił mu chytre spojrzenie.
-Nie złapie mnie pan na taki numer, sir - rzekł - Wszyscy wiedzą, że konie by potonęły.
Leonard umilkł na chwilę i przestroił swój mózg na Radio Colon ....
giverone
Posty: 14
Rejestracja: 27 mar 2012 10:01
Wersja środowiska: LabVIEW 2011

błąd przy konfiguracji zadań pomiarowych

Post autor: giverone »

Mam podobny problem. Zadanie próbowałem rozwiązać analogicznie jak Rafu, przez co też pojawiał mi się taki błąd. Mam jednocześnie zmierzyć siłę oraz odpowiedź układu w postaci przyspieszenia. Chciałbym się dowiedzieć, jak w rozwiązaniu zaproponowanym przez Grzesiek080 i Ender wprowadzić czułość akcelerometru i czujnika siły?
smiglo
Posty: 110
Rejestracja: 18 sty 2006 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2010
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: błąd przy konfiguracji zadań pomiarowych

Post autor: smiglo »

Skoro już odczytujesz napięcie z jednego i drugiego kanału to może już programowo przeliczyć sobie na odpowiednią wielkość znając czułość czujników...
smiglo
ODPOWIEDZ