Symulacja wymiennika ciepła w Labview

Tematy związane z tworzeniem dużych aplikacji. Zaganiednia dotyczące architektury oraz zasad tworzenia optymalnych rozwiązań.
bartek87
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2011 17:25
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Symulacja wymiennika ciepła w Labview

Post autor: bartek87 »

Witam!
Mam za zadanie wykonać "wirtualny" obiekt cieplny sterowany za pomocą PID. Przykładowo jest to skrzynka gdzie za ogrzewanie odpowiada żarówka, natomiast chłodzenie zrealizowane jest poprzez wentylator. Jak wspomniałem ma to być obiekt wirtualny i szczerze mówiąc nie bardzo wiem od czego rozpocząć pracę. Nigdzie nie mogę znaleźć przykładowych materiałów realizacji takiego zadania oprócz kilku zdań tutaj http://zone.ni.com/reference/en-XX/help ... g_dsc_app/. Proszę o wskazówki
Awatar użytkownika
Quark-t
Posty: 9
Rejestracja: 29 sie 2011 18:47
Wersja środowiska: LabVIEW 2012
Lokalizacja: Będzin

Symulacja wymiennika ciepła w Labview

Post autor: Quark-t »

Dobrze by było zacząć od modelu matematycznego obiektu. Jak będziesz miał równania różniczkowe zwyczajne albo cząstkowe, to "wklepujesz" je w LV i całkujesz przy użyciu np. metody Eulera (najwygodniejsza) albo RK4 (dla zwyczajnych) albo jakąś metodę linii (schemat 2U wystarczy dla cząstkowych). Może to nie jest super "LabView Style", ale najprościej to zrobić w formula node. Możesz też użyć simulation toolkit.
PIDa masz też gotowego w LV, ale można go napisać samemu, taką samą metodą. Jeżeli jeszcze model i regulator będziesz miał w np. osobnych vi, to pobawić się można krokiem całkowania obiektu i regulatora. Jak będą takie same, to masz regulator ciągły, jak różne (reg. rzadziej liczony niż model) to masz dyskretny.
Pozdrawiam, Quark-t Obrazek
ODPOWIEDZ