Generowanie funkcji korygującej liniowość

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
paczu
Posty: 10
Rejestracja: 03 lip 2012 18:08
Wersja środowiska: LabVIEW 2010

Generowanie funkcji korygującej liniowość

Post autor: paczu »

Witam,
Mam takie oto zagadnienie. Zrobiłem prosty programik który bada liniowość urządzeń pomiarowych. Polega to na tym, że urządzeniem pomiarowym mierzy się wzorce pokrywające cały zakres pomiarowy, wyniki wprowadza się do programu a następnie program wyznaczana odchylenia dla każdego ze wzorców. Poniżej print screen

Chciałbym również aby program wyznaczał funkcję korygującą liniowość badanego urządzenia i tu moje pytanie czy labview posiada narzędzie, które by to zadanie ułatwiło?


EDIT:
ślęczę nad tym od rana i są już pewne postępy. Opiszę do czego doszedłem, może kiedyś komuś się przyda.

Generalnie chodzi o to że urządzenie pomiarowe mierzy jakąś wartość x (znamy ją bo znamy wielkość wzorca) a jako wynik zwraca wartość y, tak więc zależność między wielkością wejściową a wyjściową jest funkcją Y=f(X). wszystko jest proste jeśli ta zależność jest liniowa ale w tym przypadku niestety nie jest.
Sprawa sprowadza się wiec do znalezienia funkcji przetwarzania urządzenia pomiarowego która określa nam co otrzymamy jako wynik (y) mierząc płytkę wzorcową o wielkości x. (np. pomiar wzorca x=2, wynik y=2.15; x=10 => y=9.49).
Mając funkcję przetwarzania trzeba wyznaczyć funkcję odwrotną która na podstawie wyniku pomiaru y=2.15 da nam poprawiony/prawidłowy wynik 2 :D i ta właśnie funkcja jest potrzebna do skorygowania liniowości urządzenia.

Funkcję przetwarzania (wielomian) znalazłem dzięki funkcji General Polynominal Fit. Mam już współczynniki wielomianu a teraz muszę znaleźć funkcję odwrotną. podejrzewam, że w labview jest gotowy klocek który to zrobi ale nie mogę go znaleźć. może ktoś podpowie?
Załączniki
liniowość.jpg
ODPOWIEDZ