Jak zrobić opóźnienie zmiany obr. silnika LEWO/PRAWO

Sprawy związane z interfejsem użytkownika - kontrolki, wskaźniki, wyświetlacze, wykresy oraz inne zagadnienia tego typu...
Awatar użytkownika
chamakus
Posty: 37
Rejestracja: 19 cze 2012 15:20
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Jak zrobić opóźnienie zmiany obr. silnika LEWO/PRAWO

Post autor: chamakus »

Witam,

W LV chcę sterować silnikiem trójfazowym przy pomocy 2 styczników - obroty w lewo i w prawo.
Jak najprościej i najlepiej zrobić sterowanie LEWO - PRAWO uwzględniając zabezpieczenie: np. wybieramy obroty w LEWO, następnie chcemy zmienić w PRAWO - nie można dokonać zmiany do momentu zatrzymania silnika... powiedzmy umowne 5 sekund (załóżmy, że tyle czasu trwa zatrzymanie silnika).

Ważne jest aby uniemożliwić włączenia LEWO+PRAWO jednocześnie. To zrobiłem wykorzystując bramki NAND.
Jednak zastanawiam się jak zrobić opóźnienie włączenia przeciwnego kierunku... Zrobić jakiś CASE z opóźnieniem?

Przed chwilą coś takiego na szybko zrobiłem.
przykład VI na zapalaniu kontrolek.

W tym przykładzie brakuje mi opcji, która zagwarantuje mi wyłączenie obrotów np. W LEWO tylko za pomocą przycisku STOP.
Chodzi o to aby nie można było włączyć bezpośrednio LEWO ---> PRAWO...
Załączniki
sterowania obroty - nauka.vi
(20.41 KiB) Pobrany 387 razy
Awatar użytkownika
Trint
Posty: 14
Rejestracja: 22 paź 2012 14:10
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Jak zrobić opóźnienie zmiany obr. silnika LEWO/PRAWO

Post autor: Trint »

Można to zrobić na strukturze Event, w której jest dostęp do nowej i starej wartości kontrolki (zdarzenie Value Change). Jeżeli stara to left lub right, a nowa to, odpowiednio, right lub left, zaczekaj 5000 ms - bloczek Wait(ms), a potem wpisz nowe wartości do indykatorów.
Zrobiłem jeszcze typedefa z przycisków i inicjalizację kontrolek przez zmienne lokalne. Prosta w sumie rzecz :)
Załączniki
EngineControlButtons.ctl
(4.06 KiB) Pobrany 386 razy
sterowania obroty - nauka.vi
(11.35 KiB) Pobrany 390 razy
Awatar użytkownika
chamakus
Posty: 37
Rejestracja: 19 cze 2012 15:20
Wersja środowiska: LabVIEW 2017

Jak zrobić opóźnienie zmiany obr. silnika LEWO/PRAWO

Post autor: chamakus »

Dzięki za pomoc :)

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ