Symulacja układu dwumasowego

Jeśli masz coś do powiedzenia w sprawie LabVIEW napisz. Tutaj są tematy, których nie można uściślić do innych działów.
lukaszkuker
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2013 10:16
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Symulacja układu dwumasowego

Post autor: lukaszkuker »

Witam,
Mam problem ze stworzeniem symulatora elektrowni wiatrowej. Muszę utworzyć model dwumasowy, z jednej strony wirnik- łopaty z piastą a po drugiej generator asynchroniczny - połączone wałem sprężystym. Wpisując prędkość wiatru oraz podmuchy (np. w czasie 2 sek nastąpi podmuch o sile 20m/s) chciałbym aby pokazywało na wykresie jak będzie zmieniała się moc prądnicy oraz obciążenia jakie będą występowały na wale podczas chwilowych podmuchach wiatru.

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś wyjaśnił lub podpowiedział jak stworzyć taką symulację.

Z góry dziękuje za pomoc
may
Posty: 96
Rejestracja: 20 lut 2012 12:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: Katowice / Ruda Śląska

Symulacja układu dwumasowego

Post autor: may »

A masz do tego opracowaną niezbędną matematykę (choćbyś i to modelował jakąś prostą inercją)? Jeżeli tak, to napisz więcej co masz, a pewnie będzie się to dało jakoś wrzucić w Control & Simulation Loop.
Jeżeli chciałbyś to zrobić tak, że modelujesz sobie kształt łopatek, wiejesz na to wirtualnym wiatrem, a jakiś tam silnik fizyki robi za ciebie całą resztę, to pewnie są takie programy, ale to z pewnością nie gołe LabVIEW.

A jeżeli ekhm, szukasz gotowca, to znalezienie tak specyficznego projektu może być dość problematyczne.
Obrazek
lukaszkuker
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2013 10:16
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Symulacja układu dwumasowego

Post autor: lukaszkuker »

oj mam nie napisałem ;P tylko nie wiem czy wszystko
łopat nie będę modelował, przyjmuję że
średnica wirnika 7m, długość łopaty 3,35m, średnica piasty 0,3m
masa łopaty 24 kg, masa piasty 15kg razem wirnik- 87 kg
moment bezwładności wirnika 333 kg*m2
współczynnik sprawności wirnika 0,42
pole przekroju wirnika 35,23 m2

generator asynchroniczny liczba biegunów 24
moc znamionowa 5 kW max moc 7 kW
Napięcie znamionowe DCV 240,
Prąd znamionowy DCA 21
startowa prędkość wiatru 2,5 m/s a znamionowa 9 m/s
sprawność generatora 0,83
masa 147 kg
znamionowa ilość obrotów 250 obr/min

wał ze stali st4s o długości 1m
milten
Posty: 77
Rejestracja: 25 paź 2011 20:49
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Symulacja układu dwumasowego

Post autor: milten »

mayowi chodziło bardziej o jakieś K(s), K(z) albo równania różnicowe a nie suche dane
Obrazek
lukaszkuker
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2013 10:16
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Symulacja układu dwumasowego

Post autor: lukaszkuker »

Jednak zmieniłem symulację na taką aby pokazała jaka jest moc, prąd, i napięcie na wyjściu generatora oraz po podłączeniu jakiegoś obciążenia np. grzałka, inny silnik jak będzie spadało napięcie, moc oraz prąd w zależności od prędkości obrotowej ? Obciążenie chciałbym zmieniać w wybranym zakresie.

Proszę o pomoc
may
Posty: 96
Rejestracja: 20 lut 2012 12:30
Wersja środowiska: LabVIEW 2014
Lokalizacja: Katowice / Ruda Śląska

Symulacja układu dwumasowego

Post autor: may »

Wrzuć kod jaki już napisałeś, popatrzymy, postaramy się pomóc. Bez kodu albo przynajmniej dokładnie rozpisanych wszystkich równań opisujących twoją symulację, to naprawdę nic się nie da zrobić.
Obrazek
lukaszkuker
Posty: 5
Rejestracja: 01 lip 2013 10:16
Wersja środowiska: LabVIEW 2012

Re: Symulacja układu dwumasowego

Post autor: lukaszkuker »

moc otrzymywana z prędkości wiatru została rozwiązana jednak chciałbym do tego zamieścić tabelę z napięciem i prądem tylko nie wiem jak najlepiej to zrobić. Tak aby wybierać prędkość wiatru a prąd i napięcie było wyświetlane na wykresie
Załączniki
2.png
ODPOWIEDZ