Kilka pytań co do karty usb-6008

Wszelkie sprawy związane z LabVIEW i komunikacją ze sprzętem. Problemy i ciekawe rozwiązania.
Jarek83
Posty: 3
Rejestracja: 03 sie 2010 21:09
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Kilka pytań co do karty usb-6008

Post autor: Jarek83 »

Jestem nowy na forum, kłaniam się nisko

Proszę o kilka słów na takie tematy:
1. Czy karta USB-6008 jest zasilana bezpośrednio z portu czy ma zasilanie zewnętrzne? Jeżeli jest zasilana z portu, to czy port USB jest w stanie wytrzymać obciążenie kilkoma przekaźnikami podłączonymi do wyjść cyfrowych karty?
2. Czy da się znaleźć takie przekaźniki, które dadzą się wysterować z wyjść karty USB-6008 (jedno wyjście 5V, max 8,5mA)?
3. Wyjścia analogowe karty to 0-5V. Ja potrzebuję 0-10V. Jakie jest najlepsze rozwiązanie takiego problemu?
4. Komputer z LabView chciałbym skomunikować z zasilaczem PPS wyposażonym tylko w port GPIB. Komputer takowego nie posiada. Da się to zrobić jakoś po taniości?

Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc.
Później będę miał więcej pytań, ale powyższe są najważniejsze.
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Kilka pytań co do karty usb-6008

Post autor: bogdani »

Witaj na forum

Ad. 1. Karta jest zasilana z portu USB. Poza tym z portu można pociągnąć do 500 mA. Wyjścia cyfrowe karty możesz skonfigurować tylko jako układ zwarty/rozwarty i łączyć zewnętrzny zasilacz z przekaźnikiem. Oczywiście należy pamiętać o maksymalnym prądzie, który może być przepuszczony przez układy karty. Znacznie łatwiej o przekaźniki i nie ma problemu że przeciążysz port USB - system go wtedy automatycznie wyłącza.
Ad. 2. To chyba dotyczy modułu USB 6009.
Ad. 3. Tu nie odpowiem.
Ad. 4. Komputer z LabVIEW - to jednak masz LabVIEW - proszę zatem o uzupełnienie danych rejestracyjnych o wersję LabVIEW. Co do GPIB to musisz coś kupić. Są różne rozwiązania i czasem na allegro lub ebayu coś można tanio kupić. Pamiętaj, aby to było ze sterownikami do systemu który używasz - żeby nie było potem problemu z komunikacją.

bogdani
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Nowszy
Posty: 504
Rejestracja: 30 maja 2008 08:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Kilka pytań co do karty usb-6008

Post autor: Nowszy »

Jeśli chodzi o zakres napięć na wyjściu, to najlepiej zastosuj przetwornik DC/DC - jest takich pełno na rynku (tu mały tutorial - http://www.maxim-ic.com/app-notes/index.mvp/id/2031). Zwróć tylko uwagę na jego dynamikę - żeby nadążył za sygnałem na wyjściu który generujesz
Pozdrawiam, Maciek Antonik
Edu4Industry
Jarek83
Posty: 3
Rejestracja: 03 sie 2010 21:09
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Kilka pytań co do karty usb-6008

Post autor: Jarek83 »

Panowie, na wstępie dziękuję za odpowiedzi.

Nie zaznaczyłem wersji LabView bo u siebie mam tylko wersję próbną. Pełną mam do dyspozycji tylko do pracy dyplomowej.

Nie wiem tylko czy dobrze zrozumiałem odpowiedź. Może napiszę krótko co ma robić mój układ:
Chcę zasilić cewki przekaźników z wyjść cyfrowych karty. Styki robocze łączę z zasilaczem PPS (programmable power supply, czy jakoś tak…). Pomiędzy PPS-em a przekaźnikiem ma być jeszcze samochodowy przerywacz kierunkowskazów, który ma być obiektem badań (wejścia analogowe karty dostaną sygnały z przed i zza przerywacza, żeby można było zobaczyć przebiegi, spadek napięcia na przerywaczu itp.). Tak więc styk roboczy przekaźnika z jednej strony podpięty do przerywacza, z drugiej do żarówek samochodowych.
Wspomniany PPS (dający 0-30V) może komunikować się z systemem przez GPIB albo dostać sterujący sygnał analogowy 0-10V z karty (jeżeli dostanie 1V to jego wyjście będzie 3V).

Kolego „bogdani”, napisałeś: „…Wyjścia cyfrowe karty możesz skonfigurować tylko jako układ zwarty/rozwarty i łączyć zewnętrzny zasilacz z przekaźnikiem…”
Popraw mnie jeśli się mylę: znaczyłoby to, że jedno wyjście cyfrowe karty są to fizycznie dwa piny, z których do jednego podłączam jakiś zewnętrzny zasilacz, a z drugiego „lecę” na cewkę mojego przekaźnika, a wysterowanie tego wyjścia na komputerze skutkuje po prostu zwarciem tych pinów ze sobą?

Kolego „nowszy” – nie ma obawy co do dynamiki takiego przetwornika, mój układ nie będzie pracował z zawrotną prędkością. Ale artykuł z linku bardzo się przyda.

Pozdrawiam,
Jarek
Awatar użytkownika
Nowszy
Posty: 504
Rejestracja: 30 maja 2008 08:33
Wersja środowiska: LabVIEW 2011
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Kilka pytań co do karty usb-6008

Post autor: Nowszy »

Chyba się zgubiłem w twoim opisie - zasilasz z PPSa układ i chcesz zobaczyć jak się zachowuje - to jasne. Nie za bardzo rozumiem po co przekaźniki? Możesz naszkicować prosty schemat, choćby w Paincie?
Pozdrawiam, Maciek Antonik
Edu4Industry
Jarek83
Posty: 3
Rejestracja: 03 sie 2010 21:09
Wersja środowiska: LabVIEW 8.5

Re: Kilka pytań co do karty usb-6008

Post autor: Jarek83 »

Już się robi.
schem.jpg
Objaśnienia:
1 i 2 to są przerywacze. Docelowo ma ich być 5. Przekaźniki pełnią rolę przełącznika kierunkowskazów.
Z miejsc zaznaczonych czerwoną kropką będę potrzebował, żeby LabView wyświetliło przebiegi napięcia - przerywacz musi spełniać pewne normy, czyli spadek napięcia, współczynnik wypełnienia i tym podobne rzeczy. Oczywiście napięcie znamionowe przerywaczy to 12V, takie jak w samochodowej instalacji elektrycznej, ale trzeba sprawdzić jak zachowuje się przy obniżonym lub podwyższonym napięciu.


Pozdrawiam,
Jarek
bogdani
Administrator
Posty: 1315
Rejestracja: 30 lip 2003 00:00
Wersja środowiska: LabVIEW 2015
Lokalizacja: Ruda Śląska
Kontakt:

Re: Kilka pytań co do karty usb-6008

Post autor: bogdani »

Jarek83 pisze: Kolego „bogdani”, napisałeś: „…Wyjścia cyfrowe karty możesz skonfigurować tylko jako układ zwarty/rozwarty i łączyć zewnętrzny zasilacz z przekaźnikiem…”
Popraw mnie jeśli się mylę: znaczyłoby to, że jedno wyjście cyfrowe karty są to fizycznie dwa piny, z których do jednego podłączam jakiś zewnętrzny zasilacz, a z drugiego „lecę” na cewkę mojego przekaźnika, a wysterowanie tego wyjścia na komputerze skutkuje po prostu zwarciem tych pinów ze sobą?
Tak właśnie się dzieje
Ktoś ci pomógł na forum? Podziękuj dając pochwałę.

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ